Büyükada'daki Eviniz Romantik ve Huzur Dolu Bir Tatil...
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Büyükada Hava Durumu ve İklimi

Adalar Soğuk Olur mu? Büyükada’ya Hangi Mevsimde Gidilir?

Büyükada da dahil olmak üzere Prens adalarının tamamı İstanbul hava koşullarına oranla daha ılıman iklime sahiptir. Büyükada hava durumu tahminleri ile yola çıktığınızda gezinizi riske atmamış olursunuz.

Büyükada’da yazları sıcak mı diye merak edenler için mevsimsel olarak Büyükada hava durumu ile ilgili şunları söyleyebiliriz; yaz sezonunda hava genellikle açık olsa da ara ara yağış görülebilir. Eylül-Ekim gibi sonbahar ayları adaların en güzel zamanıdır. Ara ara yağışlar görülse de Büyükada hava durumu sıcaklık değerleri 25 °C civarında seyreder. Aralık ayından Mart ayına kadarki dönemde sert Kuzey rüzgarları sıcaklığı oldukça düşürse de ada her mevsim gezmeye elverişlidir. Bahar aylarında yemyeşil bir tatil cennetine dönüşür ve en çok ziyaretçiyi bu aylarda ağırlar. Büyükada iklimi ile ilgili özet bir bilgi sunduğumuza göre şimdi de Büyükada hava durumunun detaylarına ve Büyükada’ya hangi mevsimde gidilir, Büyükada otelleri en güzel hangi ayda olur sorusunun yanıtlarına geçebiliriz. 

[widget-130]

Sonbahar ve Kışta Adalar Soğuk Olur mu?

Sonbaharda Büyükada hava durumu genellikle yağışlı ve soğuktur. Yaprakların dökülmeye başlamasıyla birlikte bölgede rüzgarlar da hakim olur. Büyükada ikliminde sonbahar sıcaklık değerleri 5 derece ile 10 derece arasında seyreder.

Genelde kış mevsimi Balkanlardan esen karayelin etkisi altında geçer. Kışın ara sıra da doğu rüzgarlarının estiği Büyükada ikliminde mayıs ayından itibaren Karadeniz üstünden gelen meltem rüzgarları eser. Kış mevsiminde ayrı bir güzelliğe sahip olan Büyükada, sömestir ve yılbaşı tatilleri için idealdir. Büyükada hava durumu kışın oldukça soğuk değerlere sahiptir.

Büyükada Yazları Sıcak Olur mu?

Büyükada’ya daha önce hiç gitmemiş olanlar ve kısa bir tatil arayanlar genellikle Büyükada yazları sıcak mı diye merak eder. Büyükada ilkbaharda birlikte yeşillenmeye başlar. Dolayısıyla Büyükada hava durumunda görülen sıcaklık değerleri artar. Mevsim yağışları da görülen Büyükada’da, yaz mevsimi ise çok sıcak olmamakla birlikte ideal hava sıcaklıklarına sahiptir.

Yaz geceleri serin ve tatlı bile esintiyle geçen Büyükada ilkbahar, sonbahar ve kış aylarında ılık lodos esintileri olur. Büyükada’ya gelirken yaz aylarında yanınızda üşümenizi engelleyecek giysiler getirmenizde fayda var.

Büyükada 15 Günlük Hava Durumu İçin Tıklayınız.

Büyükada İkliminin Rengarenk Çiçeklerini Seyretmeye Hazır mısınız?

Büyükada hava durumu ve yıllık sıcaklık değerleri, bulunduğu coğrafi konum, Ada’nın tamamında özelikle de yerleşim yerlerindeki bahçelerde, parklarda hatta yol kenarlarında bile çeşitli egzotik bitkilerle karşılaşmanızı sağlar. Tarihi villaların birçoğunun bahçesi bu değişik türlerdeki çiçeklerle kaplıdır. Büyükada hava durumuna ve Büyükada iklimine uygun olarak yetişen, Türkiye iklim koşullarına özgü çiçeklerin yanı sıra, Uzakdoğu’nun mistik çiçekleri, Güney Amerika’ya özel çiçekler de görülür. Japon çiçeklerinin birçoğu özellikle villa bahçelerinde özenle yetiştirilir. Doğa fotoğrafçıları için Büyükada iklimi kaçırılmayacak fotoğraf kareleri hazırlamaktadır.

Büyükadaya Hangi Mevsimde Gidilir?

Büyükada, her mevsim ziyaret edilebilecek güzellikte bir yerdir, ancak Büyükada iklimine ve Büyükada hava durumuna göre en ideal ziyaret dönemleri bahar ve yaz aylarıdır. İlkbaharda Büyükada hava durumunda görülen sıcaklıklar ılımandır ve doğa canlanmaya başlar. Adanın çiçek açan bitki örtüsü ve yeşil alanları, ziyaretçilere hoş bir atmosfer sunar. Kalabalık olmaması da avantajdır. Yaz ayları, deniz ve güneşin tadını çıkarmak isteyenler için en popüler dönemdir. Plajlar, deniz aktiviteleri ve açık hava etkinlikleri bu mevsimde yoğun ilgi görür. Ancak, bu dönemde Büyükada otel ve pansiyonları daha kalabalık olabilir.

Büyükada Hava Durumu – Yıllık Meteorolojik Ortalamalar

Büyükada hava durumu yıl içerisinde aşırı dalgalanma göstermez ancak ada olmasından dolayı denizden gelen sıcak ve soğuk rüzgarlardan etkilenir. Büyükada sıcaklık ve hava durumu değerleri:

Deniz Suyu Sıcaklık: 22 °C (Yaz ölçümü)

Ölçülen en düşük sıcaklık: -16 °C

Ölçülen en yüksek sıcaklık: Gündüz 28 °C – Gece: 20 °C (yaz aylarında)

En çok yağış alan ay: Eylül 2. Haftası ve Ekim ayının ilk yarısı

En az yağış alan ay: Ağustos

Yağış: Mevsim normalleri

[widget-132]

Büyükada hava durumuna bakarak Büyükada tatil planlarınızı ve Büyükada otelleri için rezervasyonlarınızı yaptırabilirsiniz. Adanın en güzel zamanları olan sonbahar ve ilkbahar aylarında erken rezervasyonlarla tatilinizi ekonomik hale getirebilirsiniz. Büyükada otel olarak Büyükada’yı ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz…

Yorum Yap

Rezervasyon
Rezervasyon +90 (216) 382 14 44