Büyükada'daki Eviniz Romantik ve Huzur Dolu Bir Tatil...
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Büyükada’da Gezilecek Yerler – Büyükada’nın Saklı Güzellikleri

Büyükada’da Nereler Gezilir?

Prens adalarının en büyüğü ve güzeli olan Büyükada’da gezilecek yerler adanın sessiz ve sakin atmosferindeki nadide güzelliklerindendir. Tarihi boyunca Rum ve Türk kültürlerinin kaynaşmasına tanık olduğumuz Büyükada’nın gezilecek yerleri, görülecek güzellikleri herkese göre farklı olabilir. 

Eski adı Prinkipos olan Büyükada’da kuzeyde Manastır Tepesi, güneyde Yücetepe yer alır. Tarih boyu sürgünlere sahne olmuş, devlet adamlarına ve aydınlara ev sahipliği yapmış bu hüzünlü ve güzel ada, şimdilerde binlerce turistin uğrak yeri olmuştur. Büyükada’da gezilecek çok yer, görülecek pek çok tarihi nokta vardır. Büyükada otel tatili yapanlar gezi planlarını birkaç günlük planlayabilirler, günübirlik gelenler ise adada yoğun bir programla gezerler. Bakalım Büyükada'da gezilecek yerler neler...

[widget-130]

Büyükada Gezi Rotanızı Birlikte Oluşturalım!

Büyükada’ya geldiğinizde yüzlerce yerli ve yabancı turistin adayı keşfe geldiğini göreceksiniz. Sizler de vapurdan iner inmez iskele meydanında Büyükada Saat Kulesini görerek gezinize başlayacaksınız. Adaya günübirlik geldiyseniz Büyükada gezilecek yerler listenizi önceden hazırlamış olmalısınız. Konaklamalı bir gezi planlayanlar ise Büyükada’da gezilecek yerleri tatil süresince öğreneceklerdir. 

İlk karşılaştığınız Saat Kulesi’nden sonra dilerseniz mola vererek çevredeki restoranlarda Büyükada yemeklerini tadabilir, dilerseniz kalabalığa katılarak gezinize devam edebilirsiniz. Masmavi denizin ortasındaki Büyükada’da gezilecek yerler ve sizlere önerilerimiz: 

Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırı

Büyükada gezilecek yerler dendiğinde aklımıza Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırı gelmektedir. Tepede yer alan kilise yolu sizi yorsa da karşılaşacağınız güzellik yorulmanıza değiyor. 23 Nisan – 24 Eylül tarihleri arasında tepedeki kiliseye dua etmeye çıkılıyor. İnanışa göre dileğiniz kabul olursa zeytinyağı alarak kiliseye bağışlamanız gerekiyormuş. Adadaki en yüksek noktada yer alan kilise Büyükada’da gezi yapanların odak noktalarından oluyor. 

Rum Yetimhanesi

Dünyanın en büyük ahşap yapısı olan ve hala tüm ihtişamıyla duran Rum Yetimhanesi Büyükada’da gezilecek yerler rotanızın başına almanız gereken bir yer. Farklı mimarisi ve içinde yaşattığı hikayeleri ile bu yetimhane sizleri büyüleyecek. Günümüzde ziyarete açık olmasa da dışarıdan görüp etkileyici mimarisini hayranlıkla izleyebilirsiniz.

Reşat Nuri Güntekin’in Evi

Büyükada gezi listenizde ünlü Türk yazar Reşat Nuri Güntekin’in evi de yer almalıdır. Ada Müzesi’nden hemen sonra yer alan evde yazarın günlük hayatını gözlemleyebilirsiniz. 

Müslüman Mezarlığı

Müslüman mezarlığı Tepeköy’de yer almaktadır. Burada mezarı bulunan tanınmış kişiler;

  1. Aliye Berger
  2. Mahmut Emin Koral
  3. Doğan Avcıoğlu
  4. Şakir Paşa
  5. Tahsin Nahid
  6. İbrahim Necmi Dilmen
  7. Abdullah paşa
  8. Ahmed Refik Altınay
  9. Ahmed Fehim’dir. 

Büyükada’da gezilecek yerler arasında sizi en etkileyecek köşelerden biri de burası olacaktır. 

Rum-Ortodoks Mezarlığı

Manastıra çıkan yolun üst tarafında kalır. Patrik Hrisantos ve İmparatoriçe İrene’nin mezarları bu mezarlıktadır. Büyükada’nın tarihi hakkında bize geniş bilgi verir. 

Meryem Ana Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi, Büyükada’da gezilecek yerler listenizde unutmamanız gereken görkemli bir kilise. Panayia da denilen kilise, mimarisi ve çan kulesiyle görülemeye değerdir.

Hamidiye Camii

II. Abdülhamit tarafından yaptırılan cami adadaki 4 camiden biridir. Cami, dönemin mimari özelliklerini yansıtan zarif ve estetik bir yapıya sahiptir. II. Abdülhamid’in, adanın Müslüman nüfusunun ibadet ihtiyacını karşılamak amacıyla inşa ettirdiği bu cami, aynı zamanda adanın sosyal yaşamında da önemli bir rol oynamıştır. Büyükada gezi rotanızda mutlaka olmalıdır.

Adakule

2006 yılında Orman Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen Ada Kule, yangın kulesi olarak kullanılmış. Kulede dilerseniz kurumsal toplantılar düzenleyebilir ve manzaranın keyfini sürebilirsiniz. Büyükada gezisi yapacak olanlara burası özellikle tavsiye edilir. 

Adalar Müzesi 

Adalar müzesi Büyükada’da görmeniz gereken önemli yerlerden biri. Burada Ada tarihi hakkında geniş bilgiye sahip olacaksınız. Sürgünler, göçler, yemekler, müzikler ve dahası… Müze, adaların doğal, kültürel ve tarihi mirasını sergileyen geniş bir koleksiyona sahiptir. Müzeyi gezerek, adaların geçmişine dair ilginç bilgiler edinebilir ve sergilenen eserlerle zamanda bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Dilburnu Tabiat Parkı

Doğayla baş başa kalmak ve huzurlu bir gün geçirmek isteyenler için Dilburnu Tabiat Parkı harika bir seçimdir. Piknik yapabileceğiniz, yürüyüş yapabileceğiniz ve denize girebileceğiniz bu park, özellikle aileler ve doğaseverler için cazip bir yerdir. Kuş sesleri eşliğinde huzurlu bir gün geçirmek için ideal bir mekân.

Tarihi Köşkler

Büyükada’da gezilecek yerler dendiğinde aslında herkesin verdiği ortak cevap tarihi köşkler olacaktır. 19. ve 20. yüzyıla ait yapılar tüm ihtişamlarıyla ve mimari detaylarıyla keşfedilmeyi bekliyor. Geniş bahçeleri, çiçekli balkonları ile adayı ziyaret eden herkesin hayallerini süslüyor. 

[widget-132]

Büyükada’nın Tarihi Köşeleri Sizi Bekliyor…

Büyükada, tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve huzurlu atmosferi ile ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunar. Ada sokaklarında dolaşmak, bisikletle keşfe çıkmak, tarihi ve kültürel mekanları ziyaret etmek, plajlarda denizin tadını çıkarmak gibi birçok aktivite ile dolu dolu bir gün geçirebilirsiniz. İstanbul’un kalabalığından uzaklaşıp doğayla baş başa kalmak isteyenler için Büyükada, adeta bir cennettir.

Dilerseniz adaya gitmeden ve Büyükada otelleri rezervasyonu yapmadan önce Büyükada’da gezilecek yerler listenizi hazırlayarak zamanınızı daha iyi değerlendirebilirsiniz. Adada vakit su gibi geçecek…

Yorum Yap

Rezervasyon
Rezervasyon +90 (216) 382 14 44