Büyükada'daki Eviniz Romantik ve Huzur Dolu Bir Tatil...
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Büyükadada Ne Yapılır? Büyükadada Nereler Gezilir?

Büyükada’da Görülmesi Gereken Yerler

Marmara’nın cennet adası, Prens adaları içinde en görkemlisi olan Büyükada’da görülmesi gereken yerler saymakla bitmez. Tarihi boyunca Rum ve Türk kültürlerinin özellikleri ile harmanlandığı Büyükada’nın gezilecek yerleri, görülecek güzellikleri masmavi denizin ve yemyeşil ağaçların içinde bizleri beklemektedir. Eski adı Prinkipos olan Büyükada iki tepenin arasında kalan, tarih boyu ünlü devlet adamlarının sürgün edildiği, Türk ve Rum aydınlara ev sahipliği yapan, huzuru ile büyüleyen Büyükada’ya yaz –kış yerli ve yabancı turist akını olmaktadır. Adanın zenginliklerini duyan herkes adayı keşfetmeye başlamıştır.

Büyükada konuklarını ilk olarak iskele meydanında karşılamaktadır. Büyükada’da gezilecek yerler burada başlamaktadır. Sahil boyu uzanan restoranlar ve kafeler ile Büyükada otelleri bizlere merhaba demektedir. Saat Kulesi’nden sonra Büyükada’da görülecek yerlerden ilki olarak çiçekli sokaklar ve tarihi köşkler konukları beklemektedir. Adaya günü birlik gelenlerin Büyükada’da görülmesi gereken yerler listesini önceden hazırlamış olmaları yararlarına olacaktır. Vakti olanlar ise aşağıdaki Büyükada’da gezilmesi gereken yerler listemizi takip ederek diledikleri gibi adayı gezebilirler.

[widget-130]

Büyükada’da Görülecek Yerler – Uğramadan Dönmeyin!

Büyükada’da ne yapılır, Büyükada’da nereler gezilir diye merak edenlere Büyükada gezisi için yaptığımız program şu şekilde:

1. Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırı

Büyükada’da nereler gezilir dediğimizde aklımıza ilk olarak Aya Yorgi Kilisesi gelmektedir. İlk olarak 1751 yılında küçük bir kilise olarak inşa edilen yapı uzun yıllar manastır olarak da hizmet vermiştir. Çan kulesinin yanındaki bina 1905 yılında inşa edilmiş ve dört yıl sonra da kullanıma açılmıştır. Bugün sadece kilise olarak kullanılan yapı, Ortodoks inancında oldukça önem taşımaktadır. Büyükada’da görülmesi gereken yerlerden olan Aya Yorgi’de 23 Nisan – 24 Eylül tarihleri arasında dua ediliyor. İnançlarına göre eğer dileğiniz kabul olursa zeytinyağı alarak kiliseye bağışlamanız gerekiyormuş. Büyükada’da gezi yapacaksanız Aya Yorgi’ye yürüyerek çıkmanın “yarı hac” olduğunu bilmelisiniz.

2. Rum Yetimhanesi

Dünyanın en büyük ahşap yapısı olan ve hala tüm ihtişamıyla duran Rum Yetimhanesi Büyükada’da gezilecek yerler rotanızın başına almanız gereken bir yer. 1898-99 yılları arasında “Mimar-ı Şehir” ünvanlı Alexandre Vallaury (1850-1921) tarafından otel olarak inşaatına başlanan yapı II.Abdülhamit’ten gerekli izinleri alamayınca satışa çıkarılmıştır. Rum Patriği tarafından cemaatin varlıklı ailelerinden Zarifi ailesinin almasını sağladığı bina daha sonra 1911-64 yılları arasında Rum yetimhanesi olarak kullanılmıştır. 1964 yılından beri kullanılmayan yetimhane tüm ihtişamı ile ziyaretçilerini karşılamaktadır. Büyükada’da görülecek yerlerden biri olarak adaya gelenlerin akınına uğramaktadır. Siz de Rum yetimhanesini Büyükada’da görülmesi gereken yerler listenizin başına alın!

3. Reşat Nuri Güntekin’in Evi

Büyükada’da görülecek yerlerden biri de ünlü yazar Reşat Nuri Güntekin’in evidir. Ada Müzesi’nden hemen sonra yer alan evde yazarın eşyaları, kullandığı odalar sergilenmektedir. Muhteşem bir köşk ve mimari sizi bekliyor.

4. Müslüman Mezarlığı

Büyükada’da gezilmesi gereken yerlerden biri de Müslüman Mezarlığı olacak. Ahmed Fehim, Tahsin Nahid, Şakir Paşa, Mahmut Emin Koral, Ahmed Refik Altınay gibi tanınmış kişilerin mezarlarını ziyaret ederek adanın geçmişine yolculuk yapacaksınız.

5. Rum-Ortodoks Mezarlığı

Manastıra çıkan yolun üst tarafında kalan Rum-Ortodoks Mezarlığı, Patrik Hrisantos ve İmparatoriçe İrene’nin mezarlarını da barındırır. Adada yaşamış olan Rumlar hakkında bilgi veren eşsiz mezarlık, Büyükada’da gezilmesi gereken yerlerdendir. Büyükada’da gezi yaparken gizemli bir Büyükada tarihi ile de karşılaşacaksınız. Büyükada’da gezilecek yerler sizi büyüleyecek.

6. Meryem Ana Kilisesi

Halk dilinde arabacılar kilisesi olarak da bilinen Meryem Ana Kilisesi, Büyükada’da görülmesi gereken yerler listenizde unutmamanız gereken görkemli bir kilise. Panayia da denilen kilise, mimarisi ve çan kulesiyle görülemeye değerdir. Büyükada’da görülecek yerlerden biri olarak yabancı turistler tarafından ziyaret edilir.

7. Hamidiye Camii

Büyükada’da görülmesi gereken yerler listemizin bir sonraki durağı ise Hamidiye Camii.1895 yılında ibadete açılan yapı II. Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır. Minaresi tek şerefelidir. Tavanında, iki yanında hilal motifi yer alan sekiz köşeli yıldız bulunmaktadır. Kalem işi ve çinilerle bezeli bu camiyi kesinlikle görmeniz gerekir.

8. Adakule

202 metre yüksekliği olan Hızır İlyas Tepesi’ndeki Adakule’yi görmeye giden çok yoktur ancak Büyükada’da görülecek yerler arasında olduğunu söylememiz gerekir. Lunapark Gazinosu’na kadar faytonla çıktıktan sonra Adakule’ye ulaşmak için 700 metre yürümek gerekiyor. Gözünüz korkmasın, bu yol zannettiğiniz kadar yorucu değil. 2006 yılında Orman Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen Adakule’de kullanıma açık 28 kişilik 2 toplantı salonu var. Adakule düğün veya nişan için de muhteşem olabilir. Mekan arayan çiftlere duyurulur…

9. Adalar Müzesi

Büyükada gezisi güzergahınıza Adalar Müzesi’ni de almalısınız. İstanbul’un ilk çağdaş kent müzesi olan Adalar Müzesi’nde yüzlerce obje, 20 bin belge, 6 bin fotoğraf, film ve sözlü tarih kayıtları yer alıyor. 10 Eylül 2010 tarihinde açılan Adalar Müzesi, Büyükada’yı yakından tanımak isteyenlerin görmesi gereken yerlerden.

10. Dilburnu

Büyükada’da gezilmesi gereken yerleri tamamladıktan sonrası için mutlaka piknik çantası da hazırlamalısınız. Bunun nedeni ünlü Dilburnu piknik alanıdır elbette. Büyükada’nın batısında yer alan Dilburnu, yaklaşık 500 metre uzunluğunda 100 metre genişliğindedir. Kuzeyinde Değirmen Koyu, güneyinde ise Yörük Ali Koyu yer alır. Tamamı ormanlarla kaplı piknik merkezinde Tabiat Parkı da yer almaktadır. Piknik yapmayı sevenler için Büyükada’da görülmesi gereken yerlerden. özellikle ziyaret etmesi gereken yerlerdendir.

[widget-132]

Bavullar Hazır mı? Büyükada Gezisi Başlasın!

Büyükada’da görülmesi gereken yerler dendiğinde aslında herkesin verdiği ortak cevap tarihi köşkler olacaktır. Bu nedenle 10 önerimiz arasına tarihi köşkleri almadık. Adım başı bu köşklere ve yapılara rastlayacaksınız haliyle. Ayrıca Büyükada gezilecek yerler listenize mutlaka Büyükada plajları ve beachlerini de ekleyin. Yaz mevsiminde kalabalık olan plajlarda yer bulursanız yüzün, kış mevsiminde ise Büyükada’da görülecek yerlerin sakinliğinin büyüsüne kendinizi kaptırın.

Büyükada gezisine çıkacaksanız bu öneriler dışında adanın bilinmeyen yerlerini de keşfedebilir ve bizlerle paylaşabilirsiniz. Yolculuktan önce Büyükada’nın en iyi oteli için rezervasyon yaptırarak tatilinizi uzatabilirsiniz. Adada muhteşem zamanlar bizleri bekliyor… Büyükada otel olarak keyifli geziler dileriz.

Yorum Yap

Rezervasyon
Rezervasyon +90 (216) 382 14 44